Description

Plastik, który dociera do Arktyki, jest problemem globalnym, wierzchołkiem góry lodowej. Jest to nie tylko wynik wzmożonej produkcji i rozwoju przemysłu, ale również naszych codziennych przyzwyczajeń. Odpady plastikowe i jeszcze bardziej niebezpieczny mikroplastik są znajdowane wszędzie: w oceanach, lodzie, układach pokarmowych zwierząt, a nawet w śniegu. Wpływ plastiku na środowisko naturalne jest zatrważający, a naukowcy próbują oszacować jego oddziaływanie na nasze zdrowie i życie. Celem pakietu jest zachęcenie uczniów do refleksji dotyczącej naszych codziennych czynności i działań, mających na celu ochronę środowiska.

Pakiet głównie odnosi się do nauki w zakresie biologii i geografii z elementami ochrony środowiska w zakresie budowania społecznej świadomości dotyczącej rosnących zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia plastikowymi odpadami naszej planety.

Część praktyczna pakietu – eksperyment „Policz swoje śmieci” – został zaprojektowany tak, aby zwiększyć świadomość uczniów na temat ilości odpadów i konieczności ich przetwarzania. Tę część połączono z zadaniem matematycznym, w którym uczniowie mają policzyć, ile odpadów plastikowych wyrzucają w ciągu roku oraz jaki jest szacowany procent, który z tej wielkości może trafić do oceanów.

W pakiecie wykorzystano również element odnoszące się do technologii. W części „Bądź iskrą, która zmienia świat” uczniowie są poproszeni o zastanowienie się nad swoimi nawykami dotyczącymi domowej gospodarki odpadami. Aplikacja „Beat the micro bead” może im pomóc zrezygnować z produktów, które zawierają mikroplastik.

Konsorcjum POLAR STAR serdecznie dziękuje nauczycielom, którzy przekazali cenne pomysły i materiały do tego pakietu. Byli to: Paula Frances Galvin, Svetla Mavrodieva i Spyros Meletiadis.

Materiały powstały w ramach projektu POLAR STAR.

No votes have been submitted yet.

View and write the comments

No one has commented it yet.